Од свог оснивања 01. јула 1989 године до данас, Галерија Зуске Медвеђове постала је најзначајнија ликовна институција војвођанских Словака. Савремена ликовна уметност војвођанских Словака се и захваљујући Галерији Зуске Медвеђове у новијим временима институционализовала, као један од најживљих и најбогатијих сегмената савремене културе војвођанских Словака. За прошлих петнаест година, у изложбеним просторима Галерије Зуске Медвеђове завршно са 2004. годином, реализовало се шесдесет и једна изложба. Од тога више од половине (36 изложби и једна двојна изложба) биле су самосталне ликовне презентације пре свега водећих словачких војвођанских уметника, највише академских и професионалних, али и уметника-аматера и наивних уметника. Сетили смо се и Зуске Медвеђове, четири пута, због тога што је њен заветни поклон грађанима Петровца био импулс за оснивање ове галерије, меморијалним изложбама и на Михала Кираља (1955 – 1995), Олгу Гарај-Бабилон (1905 – 1988) и на првог академског сликара из редова војвођанских Словака Карола Милослава Лехотског (1879 – 1929). Самосталне изложбе смо реализовали приликом животних јубилеја уметника.
Заједничких изложби у Галерији Зуске Медвеђове у периоду од 1989 – 2004 било је двадесет четири. Било је ту неколико изложби уметника-аматера и наивних уметника, неколико изложби алтернативног или експерименталног уметничког правца и неколико изложби са тематским усмерењем. Најзначајнија заједничка изложба која се одржава у непарним годинама од 1991 године је Бијенале словачких ликовних уметника у Србији и Црној Гори, или Југославији, која сваке друге године окупља и приказује радове више од двадесет словачких професионалних и академски учених уметника.
У претходном периоду било је реализовано 7. бијенала. Приликом бијенала Галерија Зуске Медвеђове додељује уметницима Награду К. М. Лехотског за најбољу самосталну изложбу за претходни период од две године, као и Награду Ћирила Кутлика за животно дело.
Од 1999. године Галерија Зуске Медвеђове, у сарадњи са редакцијом часописа „Нов живот“ (Nový život), организује Ликовно саветовање, на којем се анализирају питања из прошлости и савремена ликовна уметност војвођанских Словака.
Галерија Зуске Медвеђове је у великој мери допринела афирмацији и популаризацији ликовне уметности војвођанских Словака у ширим размерима, како у нашој држави, тако и у Словачкој. У сарадњи са Канцеларијом за дијаспору из Словачке републике, 2000. године је организовала прву заједничку изложбу словачких академских и професионалних уметника из Југославије у Словачкој, под називом “Утицаји”. Такође је била један од организатора самосталне изложбе Павла Чањија у палати Председника у Братислави. Године 2001., је заједно организовала изложбу слика Зуске Медвеђове у Народном музеју у Београду а реализовала је и неколико презентација савремене ликовне уметности у Новом Саду (2002), у Кикинди и Београду (2004).
У несрећним привредним и друштвеним условима Галерија Зуске Медвеђове је постала дакле значајна културна институција војвођанских Словака. Овом публикацијом хтели смо да одамо почаст петнаест година дугом путу и сетити се неких слика наших уметника, које смо већ имали могућност да видимо у изложбеним просторима Галерије Зуске Медвеђове.
Владимир Валенћик