Мњач је под заштитом државе као значајно непокретно културно добро и представља изум народне технике, једини ове врсте сачуван на територији Војводине.
Досадашња теренска истраживања на подручју Војводине показала су да само у Бачком Петровцу постоји овакав тип механизма, који је, за некадашње прилике овог краја, представљао драгоцени економски објекат. Мњач, који ће своју функцију обављати наредних сто година, саградио је Павел Данко 1862/63. године. Помоћу овог механизма „трљањем“ је омекшавана кудеља, која се потом гребена, класира и напослетку преде.
Објекат се састоји од механизма за омекшавање кудеље, који је наткривен кровном конструкцијом. Кровна конструкција лежи на десет кружно распоређених стубова.
Механизам је сачињен од кружне стазе на коју се полаже кудеља, по којој се креће камени точак који је омекшава. Камени точак је пречника 130 цм, ширине 50 цм и тежине око 2 тоне. Точак су покретали коњи, посредством система греда повезаних у троуглове. На механизам су накнадно додати елементи за покретање електромотором, тако да је од 1939. године механизам кудељаре покретала струја.
Мњач је био у функцији све до почетка 60-тих година 20. века.